Ako začať žiť ekologickejšie? + video

Milí priatelia,

Ako ste začali nový rok 2019? U niektorých ľudí býva tradíciou, že si dávajú novoročné predsavzatia. Ja nie som zástancom predsavzatí, pretože ich väčšinou nedodržím a preto sa skôr riadim tým, že keď si dám nejaké predsavzatie, nemusí to byť iba na nový rok, ale aj kedykoľvek počas roka, aby som bola schopná dodržať ho.

Tento rok som sa však rozhodla, že to urobím trochu inak. Keďže som milovníkom kozmetiky, je samozrejmé, že vyprodukujem aj veľa plastového odpadu, pretože ešte nie všetky kozmetické značky prešli na šetrnejší režim, aby nám umožnili žiť ekologickejšie. Zoberme si príklad, že v kúpeľni máme šampón na vlasy, kondicionér, sprchový gél, krém na telo či tvár a podobne. Už len takáto základná kôpka hygienických pomôcok nám vytvára a produkuje množstvo plastu. A povedzme si úprimne, kozmetiky máme naozaj veľa.

So šetrnejším a ekologickejším režimom som začala pri nákupoch. Vo svojej kabelke nosím bavlnenú alebo plastovú tašku, ktorú používam pri každom nákupe. Tým pádom nie som nútená kupovať tašky a ak nemám po ruke žiadnu, radšej siahnem po papierovej.

Keďže veľa mojich obľúbených značiek nevyrába kozmetiku, ktorá by sa dala „čapovať“ do vlastných fliaš, nemá papierový alebo hliníkový obal, tak sa snažím obmedziť aspoň to, čo sa dá.

Bavlnené odličovacie tampóny od 2SIS

Tentoraz ma zaujali v drogérii odličovacie tampóny ZERO WASTE od 2SIS. Podľa mňa – výborný nápad! Keď si tak predstavíme, koľko týchto odličovacích tampónov minieme do roka, nedá sa to ani spočítať. Na jedno odlíčenie minieme minimálne 3 takéto tampóny! A preto som sa rozhodla ísť inou cestou a neprodukovať toľko zbytočného odpadu každý večer.

Odličovacie tampóny ZERO WASTE od 2SIS podporujú myšlienku znížiť produkovanie odpadu, pretože sa dajú opakovane použiť. Tampóny sú vyrobené z bio frotébavlny, takže sa dajú ľahko hodiť po použití do práčky a očistiť. Vďaka bavlne sú pri používaní veľmi jemné a šetrné. Tampóny sa dokonca nemusia prať iba v práčke, ale dajú sa ľahko oprať aj v rukách.

Bavlna
Bio froté

Pokiaľ sa aj vy pohrávate s takouto myšlienkou, určite choďte do toho, pretože je to výborný nápad. Dokonca, tampóny sú ručne šité a podporujete slovenských predajcov! Ak nad nimi uvažujete aj vy, sú dostupné v každej DM drogérii alebo TU.

To, že aj krajiny sa začínajú správať uvedomelo svedčí aj fakt, že v Taliansku začal od októbra 2018 platiť zákaz predaja vatových tyčiniek. Viac sa dozviete TU.

Ja osobne si myslím, že málo ľudí pochopí túto problematiku bez toho, aby to videli na vlastné oči. Keď som mala pred dvomi rokmi možnosť vycestovať do Malajzie, na ostrov Mabul, bola som zhrozená, čo som videla. Ak ste niekedy pozerali televíziu a videli ste tam tie veľké haldy odpadu v mori, presne taký pohľad sa mi naskytol cestou po mori. Krásna príroda, more a naokolo odpad. Keď sme cestovali na ostrov, asi štyrikrát sa nám zadrhol motor, čo sa nám dostal do neho nejaký plast, ktorý bolo potrebné vybrať. Verte mi, že zostať stáť a kolísať sa v strede mora nebolo ani pre mňa jednoduché. Všade som očami hľadala najbližší breh, na ktorý by som zvládla doplávať, keby sme sa potopili (vtip). Následne som videla, ako sa na krásne žiarivom mori vznášali plastové fľaše či igelitky. A moje pocity? Boli mizerné, pretože som si uvedomila, koľko krásy dokážeme zničiť iba kvôli tomu, aby sme si vypili napríklad Colu z plastovej fľaše.

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, prinášam vám aj mnou natočené video z ostrova.

Autor: Stanislava

Už tu po tomto výlete som sa začala pohrávať s myšlienkou, že sa pridám k ľuďom, ktorí aspoň trochu bojujú za to, aby naša planéta takto nevyzerala. Aj keď len triedite odpad, už to je výborné riešenie, ako pomáhať. A možno si myslíte, že neprodukujete toľko plastov a papiera a hádžete to všetko do jedného koša, no skúste ho aspoň jeden mesiac triediť. Ja som po tejto skúške zistila, že ani nepotrebujem tak často vynášať von odpadky.

Moja rada, ako sa naučiť žiť ekologickejšie v bežnej domácnosti?

  • Ak máte auto, hoďte si do kufra aspoň niekoľko tašiek, ktoré budete mať pri sebe
  • Ak nemáte pri sebe žiadnu tašku, kupujte len papierové (tiež niečo vydržia a dajú sa potom zrecyklovať)
  • Začnite s triedením odpadu (zistíte, koľko papiera a plastu vyprodukujete)
  • Nebojte sa zainvestovať do vecí na viacero použití, ako napríklad ZERO WASTE odličovacie tampóny
  • Používajte sklenené fľaše na vodu miesto plastových (toto sa musím naučiť aj ja)
  • Ak vám nerobia problém prírodné tuhé šampóny, je to výborná vec, ako neprodukovať plastové nádobky z bežných šampónov. Mne bohužiaľ pri dlhodobom používaní tuhý šampón nevyhovoval, pretože moju pokožku veľmi vysušoval.

Ak začnete len s najmenším pokrokom, spravíte veľmi veľa! Samozrejme, ani ja nedokážem žiť bez odpadu a neprodukovať ho, ale ak sa dá čo i len malou časťou prispieť a správať sa uvedomelejšie, snažím sa o to.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.