Starostlivosť o vlasy, aby boli zdravé a krásne

Milé žienky,

Ako sa vy staráte o svoju korunu krásy? Vlasy podľa môjho názoru zvýrazňujú ženskosť každej ženy, či už sú dlhé alebo kratšie. No vždy som zástancom toho, že radšej mať vlasy kratšie, ako dlhé a zničené. Avšak na to, aby sme dosiahli dlhé a krásne vlasy je potrebné dopriať im aj dostatočnú starostlivosť. V dnešnom článku vám prinášam niekoľko otestovaných produktov, ktoré sú momentálne súčasťou mojej vlasovej starostlivosti a neviem si ich vynachváliť.

Moje vlasy sú dlhé, hustejšie, no na koncoch suché. Z tohto dôvodu mám vlasy pri korienkoch k hlave priľahlejšie a od ramien dole sú veľmi husté, strapaté.  Na vlasy používam veľkú kefu, s ktorou si ich každý deň poriadne prečešem, aby boli rovné. V prípade, že si vlasy neočešem, spravia sa mi rôzne uzlíky a zostanú vlnité. Potom mám veľký problém s ich rozčesaním. Vlasy mám husté a jemné.

Aby mal aj tento článok hlavu a pätu, začnem šampónmi ktoré používam, následne prejdem k olejom na vlasy a článok by som ukončila špeciálnou starostlivosťou. Samozrejme, pripravila som si pre vás aj rady a tipy, ako si zachovať vlasy čo najzdravšie.


Šampóny na vlasy – bežné z drogérie alebo prírodné?

Čo sa týka šampónov na vlasy, vyskúšala som ich už nesmierne množstvo. V dôsledku kožných problémov, ktoré u mňa nastávajú v prípade zmeny ročných období, používam iba jediný šampón z lekárne – Vichy na suché vlasy. Tento šampón už po prvom použití pokožku upokojuje a zbavuje ju lupín. Pri častom používaní sa lupín zbavíte úplne a vaša pokožka zostane čistá. Tento šampón nie je potrebné používať stále, len počas obdobia, kedy sa vaša pokožka upokojí a lupiny sa stratia.

VICHY šampón na suché vlasy a lupiny

V mojej kúpeľni sa nachádzajú prevažne šampóny s prírodným zložením. Na prirodzené vlasy pôsobia veľmi účinne, vlasom dodávajú lesk a pevnosť. Pri farbených vlasoch by som nezvolila úplne prírodné šampóny, pretože výsledok by mohol byť neuspokojivý. Popredné miesto u mňa majú šampóny prírodnej kozmetiky Sante. Obľúbený šampón z radu Sante je šampón dodávajúci vlasom lesk s pomarančom a kokosom. Vlasy sú pri pravidelnom používaní krásne jemné a lesklé. Druhým obľúbeným šampónom radu Sante je jablkový šampón na každodenné použitie, ktorý sa dá použiť naozaj kedykoľvek, je jemný a šetrný k pokožke i vlasom.

SANTE šampón na lesk vlasov
SANTE sampón s jablkom na denné použitie

Treťou skupinou šampónov v mojej kúpeľni sú šampóny určené na mastné vlasy. Z lekárne používam prírodný šampón Ducray Sabal, ktorý vlasovú pokožku veľmi dobre čistí a po použití skutočne pocítite, že sú vaše vlasy umyté. Druhým šampónom z prírodnej kozmetiky je šampón Korres určený na mastné vlasy. Opäť aj tento šampón veľmi dobre čistí vlasovú pokožku, no ani jeden zo šampónov nezaručuje to, že vaše vlasy budú aj na druhý či tretí deň svieže bez zamastenia sa. Ja ich zvyknem používať asi 2x do dvoch týždňov na také hĺbkovejšie vyčistenie vlasovej pokožky.

DUCRAY Sabal šampón na mastné vlasy
KORRES šampón na mastné vlasy

Z mojej zbierky šampónov, ktoré používam ste teda mohli vydedukovať to, že som určite za prírodné šampóny. Bežné šampóny z drogérie obsahujú rôzne silikóny, ktoré vlasy obaľujú a časom zbytočne zaťažujú. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodla používať šampóny, ktoré sú k mojim vlasom šetrnejšie.


Oleje na vlasy – mastné alebo suché?

Čo sa týka olejov na vlasy, sú neoddeliteľnou súčasťou mojej starostlivosti. Bez oleja na vlasy si neviem predstaviť rozčesávanie. Samozrejme, oleja používam vzhľadom na moju dĺžku a hustotu vlasov málo. Snažím sa aplikovať si ho do dlaní a následne do vlasov. Dávam si ho približne 10 cm na spodnú časť vlasov (končekov).

Čo sa týka výberu oleja, ja preferujem suché aj mastné, pretože každý typ oleja má niečo do seba. Momentálne používam olej s mastnejšou konzistenciou, ktorý končeky vlasov hĺbkovo hydratuje a vyživuje. Tento olej je prírodnej značky Weleda a je určený aj na vlasovú pokožku. Ako hĺbková starostlivosť vlasov počas víkendu, kedy sa nikam nechystáte je to veľmi dobrý spôsob, ako dodať vlasom potrebnú výživu. Ja ho používam na suché končeky po umytí vlasov. Stačí si aplikovať veľmi malé množstvo a následne premasírovať spodnú časť vlasov. Olej má nádhernú rozmarínovú vôňu a vďaka obsahu prírodných zložiek dodáva vlasom jemnosť a lesk. Ak si chcete dopriať hlboký relax, odporúčam si s ním premasírovať vlasovú pokožku a následne vlasy zabaliť do uteráka a chvíľu ich udržiavať v teple, aby sa do nich vstrebalo čo najviac oleja. Následne je potrebné vlasy opláchnuť a umyť šampónom. V prípade mastné pocitu je potrebné proces umytia zopakovať.

WELEDA olej na suché vlasy a končeky vlasov

Špeciálna starostlivosť pre vlasy – bežná alebo luxusná?

Medzi špeciálnu starostlivosť zaraďujem rôzne masky na vlasy. Maska musí spĺňať prísne kritériá a teda musí vlasy hĺbkovo vyživiť. Samozrejme, po použití masky očakávam, že moje vlasy budú nie len na dotyk, ale aj na pohľad krásne. Jednou z lacnejších verzií masiek na vlasy sú masky značky Kallos. Tieto masky sú dostupné v drogérii za pár eur. Výsledok je na tak lacnú kozmetiku veľmi fajn. Masky mi vlasy pekne zjemnili a vyživili. Na pohľad bol viditeľný rozdiel, že moje suché končeky sa stiahli a vlasy zostali jednoliato hladké.

KALLOS masky na vlasy

Ak si chcete dopriať luxusnejšiu starostlivosť, môžete na vlasy vyskúšať kúru Olaplex. Túto starostlivosť som nazvala preto luxusnejšou, pretože Olaplex nie je bežne dostupný v obchodoch a dá sa kúpiť v niektorých vybraných kaderníctvach alebo cez internetové obchody. Ja si spomínam, keď mi Olaplex predstavila moja kaderníčka a primiešavala ho aj do melíra, ktorý som si kedysi dávala robiť a ktorého úlohou bolo zachovať moje vlasy jemné a zdravé. Olaplexov je niekoľko, no v eshopoch dostať kúpiť No. 3, ktorý je určený na domáce použitie. Samozrejme, Olaplex kúru vám vedia spraviť aj v dobrom kaderníctve a výsledky sú očarujúce!

OLAPLEX No.3 vlasová kúra na domáce použitie

Ja som si objednala z eshopu Obchod pre vlasy Olaplex No. 3 na domáce použitie. Zo začiatku som bola v obave, či ho budem vedieť použiť, no návod bol veľmi jednoduchý. Stačí si vlasy opláchnuť vodou, presušiť uterákom a následne si naniesť Olaplex na vlhké vlasy. Ja som si dala také množstvo, aby bol Olaplex všade, okrem vlasovej pokožky. Potom sa odporúča vlasy prečesať, aby sa dostal všade. Toto v mojom prípade nebolo možné, pretože vlasy sa mi pomotali a zbytočne by som si ich ťahala. Následne stačí nechať Olaplex pôsobiť približne 30 minút na vlasoch, vlasy poriadne umyť vodou, šampónom a usušiť. Olaplex sa môže nechať pôsobiť na vlasoch aj počas noci, no ja to nepovažujem za potrebné. Rovnako viditeľný výsledok som videla, keď som si ho nechala pôsobiť na vlasoch 30 minút ale aj 3 hodiny. Moje vlasy boli po použití jemnejšie a hladšie. Toto mi však vydržalo iba chvíľu, po dvoch umytiach boli vlasy opäť ako predtým. Osobne by som skôr zvolila profesionálnu Olaplex kúru v kaderníctve, kde je použitých viacero Olaplex produktov. Za takéto malé množstvo masky na vlasy si myslím, že je cena veľmi vysoká.

Fľaštička obsahuje 200 ml produktu a stojí 25 eur, čo je celkom dosť za také malé množstvo produktu.

Fénovanie vlasov alebo prirodzené uschnutie?

Posledným úkonom, ktorý taktiež zaraďujem k starostlivosti o vlasy je ich sušenie. Ja nemám rada pocit mokrých vlasov, pretože sa mi vlasy zvlnia a pokožka sa ako keby zaparí. Preto radšej preferujem fénovanie. Keďže si vlasy umývam často, často si ich aj fénujem. Z tohto hľadiska som musela voliť profesionálnejší fén, ktorý mi bude pri sušení vlasy chrániť.

V dnešnej dobe nájdeme v obchodoch nespočetné množstvo fénov. Stačí si zadať parametre a cenové rozpätie. Potom si už len nájsť vhodnú značku a máte to. Ja som dlho používala značku Rowenta, konkrétne fén Compact Pro, 2200W. Fén bol dobrý, ale vlasy mi dlho sušil, pretože aj napriek 2200W bol veľmi slabý.

Tentoraz ma zaujal kvalitnejší fén značky Philips. Hlavnými parametrami bolo, aby bol fén silný, mal ionizátor a fúkač studeného vzduchu. Pri dlhom hľadaní a porovnávaní ma zaujal práve ON – Philips Moisture Protect.

Tento fén má príkon 2300W, je vybavený infračerveným snímačom, má ionizátor a aj fákanie studeného vzduchu. Okrem výbornej výbavy má aj krásny, ružovo biely dizajn a ľahké ovládanie.

Infračervený snímač

Technológia Moisture Protect ma veľmi potešila, pretože tento fén neustále kontroluje a reguluje teplotu, aby sa vlasy zbytočne neprepaľovali a nevysušovali. Vlasy tak budú fénované optimálnou teplotou, ktorá je po vyhodnotení pre ne vhodná. Infračervený snímač sa nachádza vo vnútri hlavice, pričom pri jeho trvalom zapnutí nepretržite sleduje a prispôsobuje teplotu sušenia. V prípade potreby sa dá snímač ľahko vypnúť a teplotu si môžete regulovať sami.

Ionizátor

Druhou dôležitou vlastnosťou tohto fénu je ionizátor. Jeho úlohou je redukovať vytváranie statickej energie. Vlasy teda zostávajú hladké, jemné a upravené bez rozstrapatenia.

Chladný vzduch

Chladný vzduch slúži najmä na zafixovanie účesu, prípadne mierne „ochladenie“.

Cena fénu je vyššia, ale pokiaľ chcete investovať do niečoho kvalitného, ja ho určite odporúčam. Navyše je fén v ruke príjemne ľahký, dobre sa s ním manipuluje a v balení sa nachádza aj hlavica na objem.

Tipy na pekné vlasy:

 • Pokiaľ si vlasy nemusíte farbiť, nerobte to
 • Ak máte prirodzenú farbu vlasov, používajte prírodné produkty na zachovanie ich pevnosti a lesku
 • Navštevujte pravidelne kaderníčku a dávajte si upravovať končeky vlasov – radšej mať vlasy kratšie a zdravé, ako dlhé a suché
 • Po umytí používajte do končekov oleje, ktoré vaše vlasy budú hydratovať
 • Raz za čas im doprajte kvalitnú kúru, či už doma alebo u kaderníčky
 • Vyhýbajte sa tepelnému upravovaniu vlasov, napríklad žehlenie, kulmovanie, fénovanie
 • Ak si vlasy fénujete, investujte do kvalitného fénu, ktorý vaše vlasy nebude prepaľovať
 • Snažte sa vlasy nosiť rozpustené – dlhé nosenie copu nie je pre vlasy vhodné
 • Pri rozčesávaní používajte dobrú kefu, ktorá vás neťahá, ale vlasy jemne rozčeše (odporúčam pozrieť v DM)
 • V lete vlasy chráňte špeciálnymi sprejmi, ktoré ich ochránia pred slnkom a slanou vodou
 • Pri plávaní v chlórovej vode si vlasy vypnite
 • Nechoďte spať s mokrou hlavou, buď si vlasy jemne prefénujte alebo ich nechajte uschnúť prirodzene

2 thoughts on “Starostlivosť o vlasy, aby boli zdravé a krásne

 1. Ja sa v starostlivosti o vlasy spolieham na keratín. Potrebovala som niečo, čo by mi pomohlo, pretože som mala vlasy veľmi suché. Kúpila som si keratín z https://www.beamia.sk/ a po pár použití som začala pozorovať zlepšenie.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.